דיכאון אחרי לידה וקורונה מה הקשר?

הקורונה היא תקופה מדכדכת וחסרת וודאות עבור מרבית אוכלוסיית העולם, רבים איבדו את פרנסתם, רבים אחרים חוששים מהידבקות או הידבקות יקיריהם, חלק גדול מהאנשים מדוכדך מהריחוק החברתי שנכפה עלינו ועוד… אך בין כל מבול השליליות הזו דווקא מסתבר שהקורונה עשתה טוב לתופעת הדיכאון אחרי הלידה שכן מחקרים מראים על ירידה משמעותית בנשים המדווחות על דיכאון אחר הלידה בתקופת הקורונה.

בכתבה זו נעסוק בסיבות לירידה באחוז הנשים המדווחות על דיכאון לאחר הלידה בזמן הקורונה ועל הדרכים לעתיד לאחר תקופת הקורונה.

קורונה ודיכאון אחר לידה

אז כמו שכבר ציינו קודם לכן הוכח קשר ישיר בין תחלואת הקורונה לבין ירידה משמעותית בנשים המדווחות על דיכאון לאחר לידה, אבל מה הקשר בעצם? ולמה דווקא בתקופה הזו הכי מדכדכת שהעולם זוכר ב 50 שנים האחרונות יש שיפור דווקא בתחום זה?

• קיצור שהייה בבית החולים לאחר הלידה – אז אחת ההשערות הכי חזקות לירידה המשמעותית של נשים בדכאון לאחר לידה בתקופת הקורונה מתייחסת לזמן השהייה של היולדת בבית החולים, מסתבר כנראה שמשך התקופה הרגילה הייתה מגבירה את תחושת הדיכאון אצל נשים ועכשיו שהימים קוצרו כדי לצמצם את הסיכון בהתפשטות הקורונה באגף היולדות פתאום נראה שיפור ניכר ופחות נשים נכנסות לדיכאון.
• בני הזוג נמצאים יותר בבית לעזור – בתקופה זו של הקורונה הרבה מאד בני זוג של יולדות עובדים מהבית או שנמצאים בתקופת חל”ת כך שהם עוזרים הרבה יותר ונמצאים שם גם ברגעים הקשים, זוהי כנראה סיבה נוספת לירידה ברמות הדיכאון שלאחר הלידה בתקופת הקורונה.

כמה מסקנות לעתיד

• לשקול לקצר תקופת השהייה בבתי החולים לאחר לידה תמיד – אם אכן נתון זה משפר את אחוז הנשים שלא לוקות בדיכאון לאחר לידה יש לשקול לעשותו גם בתקופה שלאחר הקורונה, פשוט לקצר את תקופת השהייה של נשים יולדות שהבדיקות שלהן תקינות.
• לתת כלים מעשיים לנשים עוד בטרם הלידה – אחרי שניתחנו את הסיבות לירידה באחוז הדיכאון לאחר הלידה יש להכין את הנשים עוד במהלך ההיריון להשיג כל עזרה שהיא ביום שלאחר מכן, אם בני הזוג זה אופציה אז ללכת בכיוון הזה אם בני משפחה אחרים או כל עזרה בתשלום העיקר לא להישאר כל הימים לבד עם התינוק סגורים בבית.