דם טבורי

דם טבורי הוא דם אותו אוספים מהשליה של התינוק או באופן מדויק יותר מחבל הטבור לאחר שהוא יוצא לאוויר העולם. את הדם אוספים בסיום הלידה אך עדיין בזמן שהשליה נמצאת ברחם. הורים רבים בוחרים לשמור דם זה משום שהוא עלול להתאים להשתלות עבור אנשים מקרבה משפחתית הסובלים ממחלות קשות. תהליך האיסוף הינו תהליך קצר ולאחר שתאי הדם עוברים בדיקות רבות בתנאי מעבדה, שומרים אותם בטמפרטורה של 196- מעלות בחנקן. אמנם שימור של דם טבורי נחשב לתהליך יקר מאוד, אך בחלק מהמקרים הדם משמש את ההורים במצב שבו הילד או אחד מבני המשפחה חולה במחלה קשה והוא יכול להוות פתרון רפואי ייחודי.

 

לאיזה מחלות יכול לתרום איסוף דם טבורי?

מחלות ממאירות, מחלות תורשתיות ומחלות שנגרמות כתוצאה ממערכת חיסונית שאינה מאוזנת יכולות להיפטר כתוצאה משימוש בתאי גזע שמגיעים מדם טבורי. אחד השימושים הנפוצים ביותר בדם טבורי הינו בהשתלות מוח עצם ובעקבות הצורך לשקם את מערכת ייצור התאים התקינים בגופנו. קרבה גנטית ראשונית תהיה בעדיפות ראשונה לתרומת מוח עצם, לכן לרוב ישתמשו בדם טבורי לצרכים רפואיים עבור בני משפחה ולא עבור התינוק ממנו נלקח הדם.

 

ההבדל בין תאים של דם טבורי לתאים אחרים

תאים של דם טבורי הינם תאי גזע והם שונים מתאים אחרים בעובדה שעדיין לא עברו את תהליך המיון שתאים אחרים עוברים בגוף. בעקבות כך, אותם תאי גזע מסוגלים לייצר תאים מסוגים שונים ולכן משתמשים בהם לשימושים שונים כמו שיקום רקמות או הצמחה של איברים מסוימים. אנשים ששומרים דם טבורי בזמן הלידה של ילדיהם יכולים למנוע מצב בו מחפשים תורם מתאים לצרכים רפואיים שונים. לשימור דם טבורי יש יתרונות רבים אך הסיכוי לשימוש באותם תאים עבור אחד מבני המשפחה נחשב נמוך יחסית .