האם מוסיקה קלאסית באמת מפתחת את התינוק

אחת ההשערות הרווחות בקרב הורים צעירים כי השמעת מוסיקה קלאסית לילדים צעירים מפתחת את האינטליגנציה והחשיבה באופן משמעותי, האם זה נכון?

בכתבה הבאה נעסוק בשאלה האם מוסיקה קלאסית מפתחת את האינטליגנציה של התינוק הרך.

מוסיקה קלאסית ופיתוח האינטליגנציה

אז במשך שנים הטענה כי מוסיקה קלאסית עוזרת לתינוקות, לילדים ואפילו לעוברים בבטן לפתח אינטליגנציה גבוהה ואף מרגיעה אותם נשמעת בכל מקום, תמצאו הצהרות כאלו באינטרנט, בספרות ואף אנשים שמעידים כי הילד שלהם התפתח בצורה נפלאה בזכות המוסיקה הקלאסית שהם השמיעו לו בילדותו.

אז מבחינה מדעית רצו לבדוק את התיאוריה הזו על פני כמה מדדים, הראשונה רצו לבדוק האם שמיעת מוסיקה עוזרת לחושים להתחדד ולאינטליגנציה להשתפר לעומת שקט, בעוד הבדיקה השנייה שרצו לבדוק זה הבדלים בין סוגי מוסיקה במידה והמוסיקה אכן תשפר את החדות של האינטליגנציה.

את הבדיקה עשו על אנשים בוגרים והן משליכות את אותו אפקט גם לגבי ילדים, יצאו לרחוב ואספו מספר אנשים אקראיים, הציגו להם מספר שאלות המשלבות מספר תחומים שונים לבדיקת האינטליגנציה כשהם אינם שומעים מוסיקה, הקציבו זמן ובדקו את התוצאות שלהם.

לאחר מכן שמו להם אוזניות עם מוסיקה קלאסית מתנגנת והציגו להם שאלות נוספות באותה רמה ובאותו משך זמן מוקצב ולאחר מכן בדקו את התוצאות.

התוצאות היו חד משמעיות המוסיקה הקלאסית שיפרה את אחוז התשובות הנכונות בפרק הזמם המוקצב, אבל עכשיו עולה השאלה האם זו הייתה המוסיקה הקלאסית, או שכל מוסיקה באשר היא תעשה את העבודה?

ולכן הגיע השלב השני שבוחן אותה כמות של אנשים בחלק הראשון נוגנה מוסיקה קלאסית בחלק השני מוסיקה אקראית, רוק, בלוז ושאר הז’אנרים…

התשובות היו חד משמעיות אין הבדל בין סוגי המוסיקה, כל עוד המוסיקה מתנגנת יכולות המוח מתחדדות אך ללא הקשר לסוג, יכול להיות כי מוסיקה תגרום לכם הנאה תשפר את התפקוד אבל אין קשר ישיר לסוגה.