הזמן הממוצע של התפתחות התינוק

כל תינוק הוא יחיד ומיוחד, לכן אצל כל אחד תהליך ההתפחות שונה ובכל זאת, יש ממוצע כללי. בכל מקרה, גם אם הילד שלכם הגיע לגיל 10 חודשים ועדיין לא התיישב, אין מה להיכנס ללחץ, כל אחד והזמן שלו, אך יש סימנים ספציפיים שכן מעודדים בדיקה כחלק מתהליך ההתפתחות של הילד.

שלב הזחילה

תינוקות מתחילים לזחול בממוצע בגיל שישה חודשים אבל יש גם כאלה שיתחילו מאוחר יותר. כל תינוק זוחל בצורה שונה וגם יש כאלה שמדלגים על שלב זה ועוברים ישירות לעמידה. לפני הזחילה תיראו סימנים של התהפכות מהבטן לגב ולהיפך, ״סיבוב שעון״ במקום וניסיון ולזוז עם הידיים קדימה. כדי לעודד זחילה מומלץ להניח את התינוק כמה שיותר על הבטן.

מעבר למוצקים

לפי הוראות משרד הבריאות, מעבר למוצקים מומלץ מגיל שישה חודשים. כדאי להתחיל במזונות מופרדים בכדי לזהות אלרגיות כאשר המלצה היא להתחיל עם פירות מעוכים או מרוסקים במרקם של קרם כמו בננה, תפוח אגס וירקות כמו בטטה, תפוח אדמה וגזר. לאט לאט ניתן לערבב כאשר כמות הטעימות עולה בהדרגה עד שמנה מחליפה בקבוק.

שלב ישיבה

תינוקות מתיישבים בממוצע בגיל 7-12 חודשים כאשר הישיבה יכולה לבוא מהצד, באמצעות רהיטים, מעמידה או מעמידת שש. מומלץ שלא להושיב את התינוק, בטח לא לפני גיל 9 חודשים וכדי לעודד ישיבה חשוב לשים את התינוק כמה שיותר על משטחים נוקשים ופתוחים מבלי להגביל אותו לתנועה.

שלב הליכה

רוב התינוקות מתחילים ללכת בממוצע בין גיל שנה לשנה וחצי. זחילה נחשב לשלב מקדים להליכה אבל יש לא מעט ילדים שמתחילים ללכת בלי לזחול בכלל.  חשוב להבין כי כאשר התינוק מתחיל לזחול עלינו להמשיך ללוות אותו, שכן בהתחלה ההליכה איננה יציבה והיא מתחילה להתייצב לקראת גיל 19 חודשים.