הנקה ותמ”ל- 5 צעדים לשילוב נכון של השניים

בתום שלושה חודשים, חצי שנה או שנה, מרבית חופשות הלידה של הנשים שילדו מגיעות לסיומן ומגיע הזמן לחזור לעבודה. יחד עם הקשיים שבחיפוש מטפלת או פעוטון ראויים, עולה גם התמיהה מה עושים עם האכלת העולל. כמובן, כאשר מדובר בתינוק שמקדמת דנא הואכל בתחליף חלב לתינוקות, הדאגה היא פחות גדולה שכן התינוק התרגל לטעם זה והאכלה מבקבוק כל כמה שעות היא משימה שכל אחד יכול לעשות. אך מה לגבי תינוקות שינקו בכל חופשת הלידה? כיצד מתמודדים עם העובדה שאין חלב אם זמין לפתע? הנה 5 צעדים כיצד לעשות זאת נכון. רמז- כנראה שלא יהיה מנוס משילוב הנקה עם תמ”ל בשעות שהאם נמצאת בעבודה.

  1. אל תצפי שתינוקך יתרגל תיכף ומיד לתמ”ל

אחת הטעויות הגדולות שעושות נשים מניקות רבות עם סיום חופשת הלידה וחזרתן לעבודה, הוא העברת התינוק בבת אחת לתזונה המבוססת על תמ”ל. חשוב להבין כי גם הטעם וגם המרקם של התמ”ל שונה מאוד מזה של חלב האם, ולכן התינוק צריך זמן להתרגל אליו. לכן, אם החלטת כי התינוק יוזן החל מהזמן שחזרת לעבודה אך ורק בתמ”ל לשם הנוחות, מוטב להרגילו לכך לפחות חודש לפני החזרה לעבודה. כך הוא ילמד לרכוש את הטעם ולהתרגל אליו בצורה רגועה ומיטבית.

  1. תני לבני משפחה שונים להאכיל את תינוקך

מרבית מקומות העבודה, אינם מאפשרים לאמהות להביא את תינוקיהן לעבודה מסיבות ברורות. ומכאן, שלא תמיד מי שיאכיל את התינוק לאורך שעות היום בתקופה זו  יהיה בהכרח אם התינוק. לעיתים תהיה זו מטפלת או גננת ולעיתים בן משפחה אחר שהופקד על שמירה על הילד במשך שעות העבודה. ושוב, היות ואצל תינוקות הכל חדש, חשוב להרגיל אותם לכך שמישהו אחר מאכיל אותם מבעוד מועד. תינוק שאינו רגוע יאכל לא טוב, יבכה וגם לא ירגיש בנוח להרדם על מישהו אחר מלבד אימו. מעבר ליתרונות של תינוק רגוע יותר בסביבת אנשים חדשים, התרגול מראש גם ייסייע לשאר “המאכילים” להבין מהה טכניקה הנכונה ביותר לעשות זאת כך שהתינוק יאכל את מלוא הכמות ממנה הוא צריך להיות ניזון ואף איך להרדים אותו לאחר מכן.

  1. התגמשי עם טעמו של התינוק

נשים רבות, בבואן להרגיל את התינוק לתמ”ל מסויים, לא הולכות בהכרח לפי טעמו של התינוק אלא לפי המלצות של בני משפחה וחברות או לפי הפרסומים בתקשורת. בחירה בצורה הזו אינה נכונה. בסופו של יום התינוק אמור להיות מוזן מהאוכל לתינוקות הזה, ואם אינו אוהב את טעמו ההורים ושאר המטפלים, צפויים להיות בבעיה.

  1. אז מה כן הדרך לעשות זאת? עשי בדיקה ראשונית באמצעות דוגמיות של המוצרים

ראשית כל התחילי בחיפוש של דוגמיות או קופונים לתינוקות– אלו לרוב מוצעים בחינם במרבית אתרי חברות האוכל לתינוקות ויאפשרו לך באופן חד פעמי להזמין דוגמית של התמ”ל שלהם. לאחר שקיבלת את הדוגמיות נסי בכל יום לתת לתינוק מתמ”ל אחר ולבדוק השפעה. לאיזו אבקה התינוק מעוות פניו? באיזו אבקה הוא אוכל במלוא הבקבוק ולא משאיר טיפה? מה קורה לו לאחר מכן- האם סובל מכאבים ובוכה או שנרדם זמן קצר לאחר ההאכלה? כל המדדים הללו יסייעו לך להבין איזה תמ”ל מתאים יותר לתינוקך. מעבר להבנה כיצד תינוקך מגיב לתמ”ל המסויים, הדוגמיות גם מאפשרות לך שלא לבזבז כסף מיותר.יתכן מצב שבו תרכיב מזון לתינוקות מסויים נרכש כקופסא מלאה, אך שבאים להאכיל את “הגוזל” הוא מסרב בכל תוקף לאכול ממנו או מעוות פניו בכל פעם שהוא אוכל ממנו. במצב כזה מרבית הסיכויים הם שהפחית תזרק וכך עשרות שקלים ילכו לפח. בדוגמית מדובר בכמות מדודה לבקבוק כך שאם העולל לא אהב את התרכיב, שום דבר לא קרה ודבר לא התבזבז לחינם

     5. חשוב לך לשמור על החלב? זה בסדר לשלב

אך הבחירה בתמ”ל עם היציאה לעבודה, היא אינה חד משמעית. בהחלט יש מקום, אם אינך רוצה לאבד את החיבור והקרבה לילדך דרך ההנקה, לשלב בין שני סוגי ההזנה ולתת הן תמ”ל והן חלב אם. כיצד עושים זאת? הכל תלוי בך ובסדר היום שלך בהקשר לעבודה. רק חשוב לזכור שכמות חלב האם היא מוגבלת, ולכן סביר להניח שבמהלך יום עבודה, יתכן שיצטרכו לתת 2-3 בקבוקים של תמ”ל כדי לכסות על כמות החלב  שחסרה ובכדי לדאוג שהילד לא יחסיר כמויות אוכל שנדרשות לו במהלך היום.