הריון בפעם השנייה – בדרך הטבעית או באמצעות אם פונדקאית?

נשים רבות שכבר ילדו את ילדן הראשון ומעוניינות בילד נוסף, מתקשות להיכנס להיריון. זה קורה בדרך כלל בגלל הגיל, שגורם בחלק מהמקרים לבעיות פוריות כגון היעדר ביוץ ווסת, ירידה באיכות הביציות ועוד. נשים אחרות מתקשות להיכנס להיריון בכלל מצבים רפואיים או מגבלות פיזיות. בין הנשים הללו יש כאלה שמעדיפות לוותר, אבל אלה שחלום האימהות לשני ילדים לפחות בוער בהן, מתלבטות בשאלה האם לנסות בכל זאת בדרך הטבעית, האם לעבור לטיפולי הפרייה חוץ גופית, או האם לפנות לעזרתה של אם פונדקאית.
כמו בכל בחירה שצריך לעשות, לכל אחת מההחלטות יש יתרונות וחסרונות. במאמר זה נבחן אותן וניתן לכל הנשים הנמצאות בדילמה הלא פשוטה הזאת את כל הכלים להחליט מהי הדרך הטובה ביותר עבורן.

הריון שני באופן טבעי
כמובן שהיקלטות להיריון שני באופן טבעי היא המצב האופטימלי, זה המועדף על כל הנשים הנמצאות במצב המורכב הזה. על מנת לבחור באפשרות הזאת צריכים להתקיים מספר תנאים:
ביוץ ספונטני – גוף האישה חייב לבייץ באופן ספונטני על מנת שיוכל להיקלט היריון טבעי.
סבלנות – בגיל מבוגר הביוץ הוא לא תמיד סדיר, והביציות לא תמיד איכותיות. לכן, מי שבוחרת באפשרות הזאת חייבת להיות מוכנה לכך שיכול להיות שזה ייקח הרבה זמן, ושיכול להיות שזה בכלל לא יצליח.

הריון שני עם טיפולים
אישה שגופה כן מייצר ביציות אבל לא מצליח לקלוט היריון, יכולה לא לקפוץ מיד לאפשרות של פנייה אל אם פונדקאית, אלא לבחור לנסות להרות באמצעות טיפולים. טיפולים אלה יכללו, בדרך כלל, הזרקת הורמונים לטובת גיוס ביציות, וניסיון להפריית ביציות בדרך של הזרעה (הזרקת הזרע המושבח של בן הזוג או של תורם הזרע ישירות אל סביבת הרחם. אם ניסיונות ההזרעה לא צולחים, ניתן לנסות להשיג היריון בדרך של הפריה חוץ גופית – שאיבת הביציות מגוף האישה, הפרייתן בזרע בן הזוג / התורם בתוך מבחנה והזרקת הביציות המופרות (אם נוצרו כאלה) – אל רחם האישה. אם הטיפולים לא מצליחים, ועדיין יש רצון בילד נוסף, יש היום אפשרות לבחור באפשרות של פנייה אל אם פונדקאית.

הריון שני עם אם פונדקאית
הפנייה להליך פונדקאות צריכה להיעשות רק אחרי הכנה נפשית מוקדמת, וזאת משום שבמקרה זה לא האם המיועדת נושאת את ההיריון, אלא מישהי אחרת עושה זאת עבורה. ההליך מאושר עבור זוגות אשר לא יכולים להביא ילד לעולם הן מהסיבה שגוף האישה כבר לא נמצא בשלב הפוריות הן מהסיבה שהוא לא מסוגל לשאת היריון. במצב כזה יש להגיש בקשה מסודרת לוועדה המאשרת הליכים שכאלה. אם מקבלים אישור, ניתן לפנות אל אם פונדקאית באופן עצמאי או באמצעות גורם מתווך, ולהתחיל בתהליך הלא פשוט, אך המאוד מתגמל. לפנייה אל אם פונדקאית באמצעות גורם מתווך יש יתרון חשוב מאוד – הליווי הצמוד שמקבלים מהמקום לאורך כל הדרך.

אלה הן האפשרויות העומדות בפני אמא שרוצה עוד ילד. כמובן שההחלטות צריכות להסתמך על המצב הפיזי והרפואי, ולקחת בחשבון את העובדה שכל בחירה שהיא דורשת לא מעט סבלנות. למרות זאת, תמיד טוב לדעת שגם אם אי אפשר להיכנס להיריון באופן טבעי הגולל לא נסתם, ויש דרכים נוספות להיות אמא לילד נוסף.