על פי לא מעט מחקרים בנושאים חינוך והתפתחות הילד נמצא קשר הדוק שבין המסגרת החינוכית והסביבה הטיפולית שבה הוא נמצא על התפתחותו. הדבר נכון בעיקר בשנות חייו הראשונות של הילד, אז ישנה השפעה רבה מאד של הסביבה והדמות הטיפולית הקרובה לו. כשבוחרים מטפלת לתינוק, זו האחראית לו במהלך שעות היום, חשוב לבחור אותו נכון ולזכור שמטפלת טובה ומקצועית היא הפתרון הנכון ביותר עבורו, והגורם הטיפולי שיוכל להציע לו את הסביבה הראויה ביותר.

כיצד תורמת המטפלת להתפתחותו של התינוק

המטפלת, המהווה אחד מהמטפלים העיקריים של התינוק, לצד האב והאם, יכולה להשפיע באופן משמעותי על התפתחותו. כשבוחרים את המטפלת יש לוודא שמדובר במטפלת מקצועית, אמפתית מאד, תקשורתית וגם כזו המהווה דמות חינוכית בולטת. התינוק, בתקופה הראשונה לחייו, מפתח תלות רבה מאד בדמות המטפלת בו. עליה לדאוג לכל צרכיו הבסיסיים ולוודא שהוא נמצא בסביבה בטוחה שנכונה לו. מטפלת רגישה, כזו המבינה היטב את צרכיו של התינוק הקטן ויודעת כיצד להתנהל נכון מולו, מאפשרת התקשרות טובה יותר בינה לבינו ויוצרת בקרב התינוק תחושה של ביטחון, הנדרשת לו מאד בתקופה ראשונית זו.

בזכות ההתקשרות הזו לומד התינוק על יחסי גומלין, על הדדיות בקשר וגם על תקשורת. מטפלת שזמינה לתינוק, עומדת לרשותו בכל עת ודואגת לצרכיו, מאפשרת התפתחות תקינה. העובדה שהיא שם, שהיא נמצאת בכל עת שזקוק לה, שאיננה עוזבת אותו או נוטשת אותו לטובת עיסוקים אחרים, מלמדת את התינוק עם ביטחון, המושלך בהמשך למצבים בינאישיים אחרים. התינוק איננו מפתח חרדת נטישה, שכן יודע שהדמות הטיפולית האחראית עליו תהיה זמינה עבורו, גם אם לא רואה אותה שם, לידו, בכל זמן. ההיקשרות הזו בין המטפלת לבינו משפיעה גם על מידת היקשרותו אל הוריו, המלווה בתחושת ביטחון רבה יותר.

גדילה, התפתחות וצמיחה

העובדה שמדובר במטפלת מקצועית, שמסוגלת להבין את צרכיו של התינוק, תוך התייחסות גם לגילו, עוזרת לו להתפתח, לגדול ולצמוח. היא חושפת אותו לעולם, היא יוצרת עבורו סביבה מעניינת, סביבה שמעוררת את סקרנותו וגם מספקת לו את צרכיו המידיים, כמו למשל האכלה, הכוללת את כל הרכיבים התזונתיים שלהם הוא זקוק. השילוב שבין הטיפול הנפשי לטיפול הפיזי, שמציעה לתינוק המטפלת המקצועית מהווה פתרון מתאים לתינוק הקטן ובמיוחד כשמדובר במטפלת עקבית, זו המלווה אותו במשך תקופה ארוכה, מבלי להחליפה באחת אחרת. סיפוק צרכיו של התינוק, מאפשר לו לחקור את סביבתו, לבחון אותו ולהתפתח באופן תקין. התינוק מתחיל להכיר את העולם, הוא מתעניין וגם מגיב לסיטואציות שונות. כל זאת בזכות הטיפול המסור שקיבל, בזכות הרגש, החום והזמינות הרבה שסיפקה לו המטפלת שלו. היא מהווה עבורו גם דוגמא, הוא לומד כיצד להגיב, להביע רגש ולרמוז לסביבה במה הוא מעוניין.