טיפול בדיכאון מתי צריך?

הפרעת דיכאון נחשבת לאחת הנפוצות במשפחת הפרעות בריאות הנפש, ע”פ מחקרים שונים כ-10% מהאוכלוסייה סובלת מדיכאון בשלב כלשהוא בחייהם. ראשית חשוב להבין כיצד מתחילה הפרעת הדיכאון, הרי ברור שהיא אינה נופלת כרעם ביום בהיר.. לשם כך בדיוק נועדו הסימנים הראשוניים של הפרעה זו, כמו למשל איבוד תחושות הנאה, חוסר חשק לבצע פעולות שפעם היו אטרקטיביות, שאלות על ערך החיים ועוד. בשלב הראשון של הדיכאון, האדם הסובל מהם לא יבחין כי מדובר בהפרעה שיש לטפל בה ורצוי כמה שיותר מהר, למעשה ההיפך הוא הנכון. בשנת 2015 משרד הבריאות פרסם כי רק אחוזים בודדים מהנשים פונות לטיפול, אצל הגברים המספרים נמוכים אף יותר.

אם אתם חוששים כי הפרעה זו תפסה אתכם, חשוב לדעת כי בשל המודעות הרבה אשר יש היום לבעיות נפשיות בכלל ולמצבי דיכאון בפרט, אין זו בושה לפנות אל גורמים המטפלים בכך. גם אם אתם בספק לגבי הדיכאון, שיחה עם אדם קרוב כמו בן משפחה או חבר קרוב יוכלו לסייע לכם להבין היכן אתם עומדים ביחס למצב דיכאון.

פנייה מוקדמת אל טיפול הכרחית

כאמור, מרבית האוכלוסייה הסובלת מדיכאון אינה ממהרת לטפל בכך. חוקרים רבים מייחסים לכך את העובדה כי הפרעה נפשית מצטיירת כאופי חלש או לא “גברית” בעייני גברים רבים. דיכאון כמו דיכאון, אינו חולף עם הזמן, למעשה הדיכאון רק יחמיר והימנעות מטיפול עלולה לגרום להשלכות קשות בחייו של האדם הסובל מהם. טיפול בדיכאון אצל מטפל מוסמך הוא הפתרון הטוב ביותר. כאשר מטפל מוסמך ומנוסה יאבחן את מצבכם הנפשי, ידע הוא לזהות את גודל הדיכאון ובהתאם לזאת, ידע להתאים הליך טיפול בדיוק עבורכם. ככל והאבחנה תגיע בשלב מוקדם, כך תחסכו מעצמכם סבל מיותר הכוללים מצבי רוח רעים, חוסר חשק ובעצם הימנעות כמעט מוחלטת מכל פעילות יומיומית.

עם החמרת הדיכאון עלולים להגיע גם תסמינים פיזיים, אשר ישפיעו על כל פעילות בחייכם, גם הקטנה ביותר. למשל אנשים הסובלים מדיכאון יחושו כי מסך שחור סוגר על חייהם, וכי אין טעם לצאת לעבוד, להיפגש עם חברים ואף לא לאכול.. כל אלו יגרמו ללחצים אשר ממש כמו גלגל מביאים עימם כאבי גוף, תחושות מחנק ועוד.

סוגי דיכאון נפוצים

למרות שדיכאון נחשב נפוץ יחסית בתחום בריאות הנפש, עדיין אין זה אומר כי כל סוגי הדיכאונות שווים. כיום ניתן למצוא אלפי אבחנות של סוגי דיכאונות שונים, ולכל אחד מסוג זה טיפול פסיכולוגי שונה. במובן אחד ישנו מכנה משותף, והוא כאשר פונים אל פסיכיאטר לשם קבלת טיפול תרופתי, או אז הפסיכיאטר ימליץ על כדורים נוגדי דיכאון אשר ברובם דומים מבחינת הרכב החומרים הפעילים בהם. למעט טיפול זה, יתר סוגי הטיפול שונים בתכליתם אחד מרעהו. כך למשך ניתן למצוא טיפול בעזרת דמיון מודרך, הרפייה, יוגה ופעילות ספורטיבית. לעומת זאת בתחום הפסיכולוגי הטיפול מתמקד בשיחות נפשיות עד לשינוי תפיסת האדם כלפי הדיכאון.

 

עוד אתרים שיעניינו אותך:
אתר בפנטן – להגן על עור תינוקך