טיפול בתינוק מגיל שנה וחצי עד שנתיים

בתקופה הזו שבין 18 חודשים עד 24 חודשים קצב הגדילה אצל התינוקות מתחיל להיות מודגש כאשר הגובה והמשקל יתפתחו ויעלו בצורה מותאמת אך היקף הראש מהתקופה הזו מתחיל לגדול בקצב איטי. ההתפתחות המוטורית מואצת ביחד עם השיווי משקל, הריצה ועלייה במדרגות.

התינוק בתקופה הזו מתחיל להבין ולדעת מה אסור, מה מותר למה אסור להתקרב למקום הזה וכו’… בנוסף לכך שהוא מתחיל לדעת מהם הצעצועים שהוא רוצה לשחק בהם, לבחור אותם ולשמור עליהם. כאן ההתפתחות המוטורות נהיית בולטת ומתקדמת עוד יותר כך שאפשר לצפות בתינוק מנסה לסדר את הצעצוע שנשנבר, לנסות לאחוז בחפץ ארוך על מנת לקרב צעצוע מסויים ויתרה מזה שהוא מתחיל לרוץ בקצב מהיר יותר וללכת בצעדים קטנים וזריזים.

התפתחות הדיבור בתקופה זו יכולה להיות הנושא הכי בולט שיכולים לזהות אותו אצל תינוקות מאותה תקופה, הם מתחילים לדבר בצורה ברורה יותר לדעת הרבה מילים, שמות וכמובן לנסות להכיר את כל דבר ומה שמו. במהלך תקופה זו התינוק מנסה לאסוף מילים חדשות והברות מסוימות ופתאום בגיל ה שנתיים הוא כבר יכול לחבר משפטים שלמים ולענות לשאלות בצורה טובה ומובנת.

הדיבור אצל התינוק בתקופה זו מסבירה את סופו של השלב החושי והמוטורי אצלו וכאשר הילד לומד להשתמש בסימנים כדי להביע רעיונות ולפתור בעיות מתחיל הצורך להסתמך על התחושה הישירה והתנועות  ששימשו לסקרנותו ללכת ולהיעלם.

על ההורים להשתמש במילים ומשפטים נכונים בדיבור עם התינוק בגיל הזה אשר מילים ומשפטים אלו יתחילו להיות חלק מההתנהגות והידע שלו. תינוק שאינו מדבר בצורה טובה ולא מצליח להביע את דעתו ומה הוא רוצה הוא יתחיל לסבול מבעיות התנהגות ותנועה מופרזת על מנת לקבל תשומת לב.

בחודשים האחרונים מהתקופה הזו מתחיל התינוק להבין שהוא מתקרב להיות ילד וללכת לגן בעוד שנה אז ההורים חייבים כבר להסביר על אפשרות ההחתלה וההתפטרות מהתיתולים שמראים שהוא עדיין תינוק. אך בתקופה הזו עדיין הוא לא יוכל לשלוט בעצמו אבל מומלץ להתחיל ולהוריד לו אותו פעם בשבוע או פעמיים עד שהוא ירגיש שכבר הוא לא רוצה.

אם רציתים לקנות לתינוקכם צעצועים והתלבטת אז זוהי התקופה שבה הוא מתחיל לדעת מה כן אוהב לשחק ומה לא, הוא יוכל לבחור בצעצוע שיתאים לו ולגיל שלו אך חשוב להתחיל להביא לו גם משחקי חשיבה וצעצועים שיעזרו לו בהתפתחות המילולית, המוטורית והשכלית שבכל חנות צעצועים אפשר למצוא מגוון רב של משחקים כאלו.

וכדי להיות בטוחים שהתינוק שלנו מתפתח בצורה תקינה עלינו לגשת לטיפת חלב במועדים שנקבעו לנו וכל שאלה אפשר לפנות לאחות הטיפה על מנת שתינוקנו יקבל את הטוב ויתפתח בצורה התקינה ובזמן הנכון.