טיפול בתינוק מגיל שנה עד שנה וחצי

התפתחות התינוק בחודשים האלו מורגשת יותר מאחר וגופו של התינוק גדל ומתפתח עוד יותר, ועקב התנועה המרובה התינוק מפסיק להיות רעב והתאבון שלו הולך ונחלש. בתקופה הזו התינוק מתחיל ללכת לבד מבלי עזרה של אף אחד.

ההליכה של התינוק בחודשים האלו צריכה להיות מהירה, עם צעדים גדולים יחסית והחשוב הוא לכופף את הברכיים בעת ההליכה. במידה וילדים לא הולכים בצורה הזו זהו אחד הסמפטומים לבעיית מוטוריקה גסה שצריך לטפל בה בהמשך ואחרי כמה חודשי תרגול ההליכה תשתפר.

מה שחשוב הוא לשמור את חומרי הנקיון והחפצים שיוכלו להזיק לו כי בחודשים האלו הוא מתחיל לנוע הרבה וכל חפץ ירצה לבדוק ולנסות לרוב ע”י זה שהוא טועם מה שנמצא ממולו מחפצים.

החיסונים שחייב התינוק לקבל – מהחודש ה 12 התינוק יקבל את המנה הרביעי והאחרונה של הטטנוס, דפטיריה ושעלת בנוסף למנה השלישית של החיסון פנוימוקוק ונגיף הרוטה. בחודש ה 18 לחיי התינוק הוא יהיה חייב לקבל את מנת החיסון הראשונה של דלקת כבד A.

ככל שהזמן הולך ועובר הבקבוקים, המוצצים וההנקות הולכים ומתמעטים לכן יש לגוון במזון שניתן לתינוקות מגיל 6 חודשים אפילו. התזונה משפיעה מאד ומכריעה על בריאות התינוק, התפתחותו וגדילתו לכן מה שחשוב לוודא הוא לספק לו את כל אבות המזון ויסודותיו הכוללים ויטמינים, מינרלים וברזל, וזה למניעת בעיות דם ואנמיה וסיוע להתפתחות תקינה.

בחודשים האלו כל הורה יכול לזהות שקצב הגדילה הוא מאד מהיר שהילד פתאום עובר לשלב של ילד שהולך לבד כעצמאי, נהיה יותר גבוה, הפנים שלו מתחילות לקבל צורה אחרת וכל הגוף נראה שהוא מתפתח במהרה.

להורים מאד חשוב בתקופה הזו מה לקנות לילד כי המערכת חיסונית כבר קיבלה את רוב החיסונים החשובים לגופו ולהתפתחותו של התינוק וכבר מותר לצאת אתו ולטייל באזורים ומקומות מבלי פחד של הידבקות במחלות ונגיפים מסוכנים לכן מה שחשוב בתקופה זו שהאימא מתחילה לבחור בבגדים יפים ונוחים כדי שבנה יוכל ללבוש ולא רק בגדי תינוקות של כותנה, כאן יש אפשרות לקנות ג’ינסים, חולצות אך ללא כפתורים עדיין, ועוד הרבה פריטים המיוחדים לגיל הזה. הנעליים בתקופה הזו הם הכי חשובים כי הליכה ראשנה מחייבת צעדים נכונים ואם הנעליים לא נוחות הילד לא יוכל ללכת ויפתח התנגדויות ללכת במקרים מסוימים כי היה לו פעם לא נוח וכואב אז הוא יוכל לא ללכת יותר וזו תהיה בעיה רצינית. לכן חשוב לפנות למקומות להנעלה לתינוקות המיוחדות לצעדים ראשונים.

וכמובן מה עם הצעצועים שילוו את התינוק בתקופה הזו שחייבים לעזור לו בהליכה והתפתחותה, הדיבור, התזונה והאכילה לבד ועוד… ישנם מגוון רחב של צעצועים ומשחקי חשיבה שיכולים ללוות את ההורים בתקופה הזו על מנת שהתינוק יפתח את היכולות שלו בצורה איכותית.

לעתים נדמה להורים כי מלאכת ההורות בשלב זה הולכת ונהיית קשה יותר מבעבר, לילד יש דרישות רבות יותר מבעבר, הוא מתחיל לחקור ולגעת בכל דבר וחשוב מאוד להשגיח עליו היטב על מנת שלא יסכן את עצמו.