כיצד לעצב חדר תינוקות בטוח ופונקציונאלי

ההתרגשות בשיאה ורגע הלידה מתקרב בצעדי ענק. בתור הורים לילדים ראשון, אם עדיין לא קיבלתם משלוח מתנה ליולדת , סביר להניח שאת חבילת הלידה תזמינו מבעוד מועד על מנת שהכל יהיה מוכן בזמן ללא דיחוי. אחד הדברים שהורים משקיעים בהם מחשבה ואנרגיות הוא עיצוב חדרי תינוקות – אלו החדרים שללא ספק יהיה מהמושקעים בבית. מה שעומד על הפרק הוא לבחור את הריהוט המתבקש והאביזרים המשלימים כמו גם לצבוע מראש את הקירות ולקשט אותם כדי לתרום למראה החמים והילדותי שמקושר לחדר זה. מלאכת עיצוב החדר אינה פשוטה לאור המבחר העצום של חברות הרהיטים המתמחות ברהיטי חדרי תינוקות וילדים ומציעות מבחר סגנונות אפשריים לאותם הפריטים הבסיסיים כמו מיטה, ארון בגדים ושידת החתלה. אמנם ההשקעה המרבית היא בתכנון ובעיצוב של החלל, חשוב לקחת בחשבון את נושא הבטיחות בחדר כך שבסופו של דבר תוכלו לעצב חדר שעונה על הציפיות, בטיחותי ופונקציונאלי. להלן מספר דגשים שכדאי לקחת בחשבון בעת תכנון ועיצוב חדר לתינוק:

עצות לעיצוב חדר תינוקות מוצלח

מבחינת עיצוב החדר, תוכלו להיעזר בייעוץ של תכנון ועיצוב של משרד אדריכלים במידה ומדובר בעיצוב כללי או שיפוץ של הבית או לבחור לעצב בעצמכם את החדר המיועד בהתאם לסגנון המועדף ולסגנון העיצובי הכללי. יש לקחת בחשבון שכל הריהוט הנדרש בשלב הראשוני לחדר תינוק כולל מיטת תינוק שתשמש אותו עד גיל שנתיים לערך, שידת החתלה שמשתמשת גם כיחידת אחסון וארון בגדים. ניתן להוסיף יחידת אחסון קטנה לצעצועים כדי לשמור על הסדר והארגון בחדר. לא כדאי להעמיס בשלב זה רהיטים מרכזיים נוספים על מנת שהחדר לא יהיה עמוס אלא מרווח. באופן כללי, המגמה היא לבחור בצבעים ניטראליים בגוון בהיר לריהוט כדי שיתאים לשני המינים ולא יהיה צבעוני או ילדותי יתר על המידה מאחר והתינוק גדל מבלי לשים לב וריהוט איכותי נשמר לאורך שנים. קחו בחשבון שריהוט בסגנון בסיסי ונקי הופך לצבעוני גם אם תוסיפו ידיות צבעוניות בצורות שונות ובעזרת הפריטים המשלימים הנוספים בחדר כמו למשל וילונות, אהיל, מנורת לילה, מצעים וכיוצא בזה.

את הקירות כדאי גם כן לצבוע בצבע בהיר וניטראלי ועל בסיס מים, לא רעיל, עמיד וניתן לרחצה. אין הכרח לבחור בצבע לבן אלא דווקא בצבע עם גוון אבל לא מומלץ ללכת על צבעים שנויים במחלוקת מאחר והמטרה היא לחשוב בצורה פרקטית ולטווח ארוך. תוכלו לקשט את הקירות בעזרת שבלונות, בורדים צבעוניים או ציורי קיר/ מדבקות. תוכלו גם לבחור קונספט לחדר ובהתאם לבחור את הציורים לקיר, המצעים וכיוצא בזה. לגבי הרצפה החדר, מומלץ לשקול אפשרות של רצפת פרקט מאחר וזו מבודדת, נוחה לניקוי ותורמת למראה החמים והמשפחתי של החדר. במידה והחלטתם ללכת על שטיח לחדר, קחו בחשבון כי חשוב לשאוב ולנקות אותו בתכיפות על מנת למנוע מצבי אלרגיה אצל התינוק.

דגשים לחדר תינוקות בטיחותי ותקני

ללא קשר לסגנון או לגוונים של הריהוט שתבחרו לחדר, חשוב לוודא שלכל פריט יהיה תקן מאושר. תו תקן זה מבטיח שנוהלי הייצור, חומרי הגלם מהם מורכבים הרהיטים ומערך אבטחת האיכות הם במסגרת פיקוח מכון התקנים הישראלי. תוכלו לקבל מידי מקיף באינטרנט לגבי הדגשים שיש לשים לב אליהם מבחינה בטיחותית ועל מה צריך להקפיד כשבוחרים ריהוט לחדר תינוק. כשבוחרים עריסה לתינוק המשמשת אותו בחודשי חייו הראשונים, יש לבחון היטב את המבנה כולל טיב, גימורים וחלקים בולטים, חדים או פגומים במידה ויש כאלו. בנוסף, חשוב לוודא את מידת רעילות הציפויים ועמידות המזרן באש. שימו לב שאין חריצים שאצבעות התינוק עלולות להיתפס בהם או שאריות דבק או לכה וגם חלקים שעלולים להיבלע על ידו. במידה ולעריסה או למיטה יש גלגלים, חשוב לוודא שיש מעצרים תקינים בגלגלים. לגבי שימוש בעריסה, וודאו כי השימוש שנעשה בה הוא עד המועד שמצוין כמאושר לשימוש (לרוב מדובר בשלושה חודשים).

לגבי בחירת שידת החתלה, תו התקן הרשמי הקיים לרהיט מבטיח את יציבותו, מנגנוני נעילה, חוזק המגירות, חיבורים ועוד. חשוב לשים לב שעל השידה קיים סימון בעברית הכולל את פרטי היבואן, היצרן וסימון תו תקן. וודאו כי אין לשידה פינות חדות, חלקים פגומים, סדקים, שברים או חריצים שעשויים לפגוע בתינוק. גם כאן, במידה והשידה על גלגלים, חשוב לוודא כי קיימים מעצורים תקינים בחלק מהגלגלים של השידה. לבסוף, אזור ההחתלה העליון חייב להיות תחום במחסומים בגובה המותאם למבנה ולמידות אזור ההחתלה.