שבוע 10 להריון

שבוע 10 להריון הוא סימן שהשליש הראשון להריון עומד להסתיים, השליש השני להריון בדרך כלל קל יותר – את יכולה לשמוח! בשלב זה את כבר יותר בטוחה בהריון שלך, ראית את העובר, הרופא בדק, האחות נתנה טיפים וסביר להניח שאת חשה הקלה והלחצים יורדים מעט. לאחר 10 שבועות של הריון העובר השלים את שלביו הקירטים והחשובים ביותר.
בשלב זה של ההריון העובר מעלה את קצב ההתפתחות שלו מאחר ורוב האברים הנחוצים כבר קיימים. העובר שוחה במי השפיר, הכבד שלו מייצר כדוריות דם ולאט לאט נוכל לראות שיער על ראשו או עורו.

מה קורה עם העובר בשבוע 10 להריון?

בשובע 10 להריון העובר שלך כבר מתבגר ולאט לאט הוא הופך לתינוק. למרות שרוב האברים של העובר כבר קיימים ראשו עדיין גדול משאר גופו. האצבעות והציפורניים ממשיכים להתפתח, מערכת העיכול שלו עובדת, העובר כבר מרגיש את תזוזות אבריו והוא מתחיל לזוז במרץ. שבוע זה של ההריון הוא שבוע חשוב מאד, זהו בדיוק הופכת מאישה שלא ניראת בהריון לאישה עם בטן הריונית קטנה שלאט לאט ניתן להבחין חיצונית.

בדיקות מומלצות בשבוע 10 להריון

עד כה עשית בדיקות שגרתיות המראות שתהליך ההתפתחות של ההריו תקין. בשלב זה האולטרסאונד מתחיל להיות ברור יותר ולאט לאט תתחילי לראות תינוק.

– אולטרסאונד ראשוני – בדיקת אולטרהסאונד ראשוני עם רופא הנשים על מנת לראות שק הריון.

– מידע גנטי – בדיקת מידע גנטי הקשורה למוצא ההורים זוהי בדיקה הנותנת מידע רלוונטי לפי מוצא ההורים. בבדיקה זו עושים סקר למחלות תורשתיות.

– בדיקת דם ושתן.

– אחות ליווי הריון – את אחות ליווי ההריון תפגשי בערך פעם בחודש. האחות תבצע את הבדיקות השגרתיות על מנת לוודא תקינות שלך ושל העובר.

– בדיקת סיסי שליה – בחלק מהמקרים ימליץ רופא הנשים לבצע בדיקת סיסי שליה, בדיקה זו מבוצעת בדרך כל בין שבוע 10-12. מטרת הבדיקה היא אבחון מוקדם של מחלות גנטיות של העובר. בפועל מדובר בביקה מעט פולשנית המתבצעת באמצעות אולטרסאונד נרתיקי או בטני.

מה מומלץ לעשות בשבוע 10 להריון?

– זה הזמן הטוב ביותר לרכוש בגדים גדולים יותר ולחשוב על בגדי הריון.

– המשיכי להפגש עם אחות ליווי הריון.

– המשיכי לקרוא הרבה על הריון על מנת שתוכלי צפות את העתיד לך – האינטרנט, רשתות חברתיות, קופות החולים וכדומה מלאים בחומרי לימוד שניתן לקרוא ולהעשיר את הידע. מומלץ להתחיל להתעניין בבדיקות ההריון הצפויות לך.

– שתי המון מים, גופך עושה מאמצים רבים ועובד קשה יותר מבעבר. משקאות מתוקים יכולים גם לעזור אך יש לצורך במידה קטנה.

– השתמשי במחשבון הריון.

– להקפיד לקחת חומצה פולית ותוספי ברזל, הם יעזרו לעובר להתפתח בצורה תיקנית יותר.

– שמירה על אורח חיים בריא.

– תזונה נכונה.

– הפסקת עישון.

– הפסקת צריכת סמים.

– הפסקת אלכוהול.