שבוע 13 להריון

בשבוע זה של ההריון סביר להניח שכבר לא תוכלי להסתיר את הבטן ההריונית שלך. הבטן שלך מתחילה להתנפח, אצל חלק מהנשים מתחיל קו ברור באמצע הבטן. הפטמות גם הן מתחילות לקבל חיים ותכן שהן יחליפות מעט את הצבע שלהן לצבע כהה יותר. בדרך כלל נשים בשלב זה מתחילות להרגיש פחות את תופעות ההריון אך במידה ואצלך ממשיכות התופעות אל דאגה, גם זה נורמלי לחלוטין. חלק מהבנות ממשיכות להרגיש את תופעות ההריון במשך כל תקופת ההריון. החשק המיני גובר מעט ואת מרגישה רעננה ונמרצת יותר.

מה קורה עם העובר בשבוע 13 להריון?

בשלב זה העובר כבר נראה כמו תינוק קטן, באולטרסאונד תוכלי לראות אותו בברור ואולי זה יפתיע אותך. הגוף של העובר מתחיל לצבור תאוצה ומתחיל להיות מותאם לגודל הראש. העיניים עוברות למרכז הראש ומתקרבות זו לזו. המעיין זז לעומק הגוף והלבלב מתחיל ליצור אינסולין לוויסות רמת הסוכר. בשבוע 13 להריון העובר מבלה את רוב הזמן בשינה כ – 90% מהזמן הוא ישן ובשאר הזמן הוא נע ברחם ומפעיל את אבריו השונים. מייתרי קולו מתחילים להיווצר (את לא תוכלי לשמוע אותו) והכבד מתחיל להפריש מיצי קיבה. אחד הדברים המרגשים ביותר בשלב זה הוא שאם העובר שלך ממין נקבה שחלותיה כבר החלו בייצור ביציות.

בדיקות מומלצות בשבוע 13 להריון

ממש עוד מעט תוכלו לדעת האם מדובר בבן או בבת. בחלק מהמקרים בבדיקת השקיפות העורפית ניתן לנחש את מין העובר.
הבדיקות בשבוע זה זהות לחלוטים כמו הבדיקות בשבוע 12 אך שימי לב כי חשוב למהר לעשות את בדיקת השקיפות העורפית..

– שקיפות עורפית – בטוח שמעת כבר את שם הבדיקה הזו, זו בעצם הפעם הראשונה שאת אמורה לראות את העובר בברור ובצורה שממש מזכירה תינוק. בבדיקה זו בודק הרופא את שכבת נוזל דקה באזור העורף. הבדיקה נעשת בעזרת אולטרסאונד והרופא בעצם בודק את עובי הנוזל במילימטרים. הבדיקה אמורה לבדוק אפשרויות של תסמונת דאון בעבור.

– אחות ליווי הריון – את אחות ליווי ההריון תפגשי בערך פעם בחודש. האחות תבצע את הבדיקות השגרתיות על מנת לוודא תקינות שלך ושל העובר.

– בדיקת סיסי שליה – בחלק מהמקרים ימליץ רופא הנשים לבצע בדיקת סיסי שליה, בדיקה זו מבוצעת בדרך כל בין שבוע 10-12. מטרת הבדיקה היא אבחון מוקדם של מחלות גנטיות של העובר. בפועל מדובר בביקה מעט פולשנית המתבצעת באמצעות אולטרסאונד נרתיקי או בטני.

טיפים לשבוע 13 להריון?

– המשיכי להפגש עם אחות ליווי הריון.

– המשיכי לקרוא הרבה על הריון על מנת שתוכלי צפות את העתיד לך – האינטרנט, רשתות חברתיות, קופות החולים וכדומה מלאים בחומרי לימוד שניתן לקרוא ולהעשיר את הידע. מומלץ להתחיל להתעניין בבדיקות ההריון הצפויות לך.

– שתי המון מים, גופך עושה מאמצים רבים ועובד קשה יותר מבעבר. משקאות מתוקים יכולים גם לעזור אך יש לצורך במידה קטנה.

– השתמשי במחשבון הריון.

– להקפיד לקחת חומצה פולית ותוספי ברזל, הם יעזרו לעובר להתפתח בצורה תיקנית יותר.

– נסי לא לעשות שינויים בסדר פעילות הגוף שלך, עם זאת יכול להיות שאת מרגישה שאת מסוגלת, במצב זה נסי להעלות מעט את רמת הפעילות שלך אך לא יותר מידי.

– נסי לאכול בכמויות קטנות יותר ולאט יותר על מנת למנוע הקאות כמו כן, נסי לאכול כמה שיותר באופן מסודר.

– שמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה לך ולעובר. פירות, ירקות ירוקים, מאכלים עם ברזל וכדומה יכולים לתרום משמעותית לך ולעובר.

– הפסקת עישון.

– הפסקת צריכת סמים.

– הפסקת אלכוהול.