תינוקות מגיל 3 חודשים ועד 6 חודשים

התקופה שבין 3- 6 חודשים היא התקופה שבה מתחיל הילד לגדול ולעלות במשקל, להיות גבוה ויותר ערני למה שקורה עד כדי כך שהוא יתחיל לבחור אצל מי הוא רוצה ללכת ומי להרים אותו. חודשים אלו מלווי בהרבה שינויים מבחינה גופנית, שכלית ורגשית אצל התינוק וגם ההורים. זוהי התקופה שבה מתחילה לבקוע שן ראשונה אצל התינוק מה שיכול לגרום לכאבים, מחלות וסיבוכים אחרים העוברים ולא צריכים להפחיד את ההורים מאחר ובקיעת שן ראשונה מלווה בסימפטומים מיוחדים של מחלות כמו שלשולים, חום גבוה, בכי מרובה ועוד מומלץ במקרים אלו לפנות לרופא המטפל ולוודא שבאמת זה אכן מהשיניים ולקבל טיפול שיקל על כאבים. בנוסף, התינוק מתחיל להשמיע קולות, לאחוז באוזניו, לגעת באיבריו ולהכיר אותם. כהורים, תוכלו להרגיש את את קצב החלפת בגדי תינוקות בצורה מאסיבית כיוון שילדיכם לא יפסיק לגדול משבוע לשבוע.

  • אחרי שלושת החודשים הראשונים יתחיל התינוק להכיר את העולם החדש טוב יותר וירצה כבר לזוז ולהתחיל לאחוז בכל מיני דברים לבד, יתחיל להזיז את הראש למעלה ולצד, להתהפך בעת שינה, לנסות להרים את הבטן ולזחול בשלב מתקדם וגם לנסות לשבת לבד זה נקרא התפתחות מוטורית שהילד עובר כאשר ישנם סימפטומים חשובים לכך שההתפתחות לפעמים לקויה אם למשל בחודשים האלו הילד אינו מתגלגל מהבטן לגב, הרמת הראש כשהוא שוכב על הבטן או על הגב במטרה לנסות ולאחוז בחפצים מסוימים אלו תופעות שיכולות לעזור לנו באבחון של התינוק אם יש לו בעיה במוטוריקה העדינה אך ישנו עוד שלב לא פחות חשוב מהמוטוריקה העדינה והיא הגסה. בעיה במוטוריקה גסה יכולה להתבטא בכמה סימפטומים כמו אי יכולת העברת חפצים מיד לשנייה, בחינת הראייה לטווח הרחוק וגם הקרוב בנוסף לאפשרות של מישוש ובחינת חפצים במפרק כף היד. סימפטומים אלו או תנועות שהתינוק בגיל הזה אינו יכול לבצע חשוב לפנות לטיפול דרך הרופא המטפל.
  • במקרים רבים אין כל דאגה מאבחנת בעיות מוטוריות או בעיות התפתחות שונות כי בגיל הזה יהיה על האמא לקחת את התינוק החדש לטיפת חלב להיבדק ע”י האחות המומחית שתשקול אותו, תמדוד את הגובה שלו, ומידות הראש תוך כדי עיון ובדיקה של קצב הגדילה לפי טבלת הגדילה וההתפתחות המראה מהו היחס הנורמלי בין הגובה למשקל ולמידת הראש שצריך להיות על מנת למנוע סיבוכים עתידיים שאפשר לטפל בהם בעודו תינוק. בנוסף על האחות והרופא של טיפת חלב מוטלת אחריות של בדיקת ההתפתחות המוטורית של התינוק ולנסות להפנות את ההורים לדרכי הטיפול.
  • אף אחד לא נולד מלומד ויודע לטפל בילד שרק נולד לכן טיפת חלב באה כשירות לאמא ולתינוק עד גיל 3 וחצי כדי לייעץ לה מה ואיך אפשר להתנהג במקרים מסויימים כמו של השכבה, האכלה, ועוד.. והחשוב מכל היא לספק לתינוק את מנות החיסון שהוא צריך עד שיהיה מוכן להיות בגן עם ילדים רבים וחשוף לעולם הילדים.
  • בתקופה הזו ובמיוחד כאשר התינוק מגיע לגיל של 4 חודשים החיסונים שחייב לקבל הם – מנה שנייה של הטטנוס, דפטריה ושעלת. מנה שנייה של הפנוימקוק שיתוק לילדים המופילוס אינפלואנצה וחיסון מנה שניה נגד הנגיף רוטה.